MKP385375025JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385375025JBI2B0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
0.075μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
7.1882mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
5.9944mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
MKP385 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385375025JBI2B0 Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.