MKP385375016JC02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385375016JC02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP385
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
110V
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
0.075μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Width :
3.9878mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
MKP385 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385375016JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.