MKP385368125JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385368125JFI2B0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
0.068μF
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385368125JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.