MKP385368025JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385368025JCI2B0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Published :
Capacitance :
0.068μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385368025JCI2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.