MKP385368025JC02G0
Mfr.Part #
MKP385368025JC02G0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated AC :
160V
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.068μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
250V
MKP385 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385368025JC02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.