MKP385362025JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385362025JBM2B0
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
0.062µF
Width :
4.4958mm
Length :
7.1882mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
MKP385 0.062μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385362025JBM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.