MKP385356125JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385356125JFI2B0
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 1.25KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.056μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Width :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385356125JFI2B0 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.