MKP385351100JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385351100JFM2B0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.051μF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
17.5006mm
Width :
8.509mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Packaging :
Bulk
MKP385 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385351100JFM2B0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.