MKP385351025JB02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385351025JB02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.051μF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
4.4958mm
Voltage - Rated AC :
160V
Series :
MKP385
Length :
7.1882mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
MKP385 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385351025JB02W0 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.