MKP385333160JIM2T0
Mfr.Part #
MKP385333160JIM2T0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Width :
7.0104mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
26.0096mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
550V
Packaging :
Tray
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Radial
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333160JIM2T0 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.