MKP385333063JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385333063JDI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Width :
5.0038mm
Capacitance :
0.033µF
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
220V
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333063JDI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.