MKP385333040JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385333040JCA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
3.9878mm
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333040JCA2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.