MKP385333040JC02W0
Mfr.Part #
MKP385333040JC02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.9878mm
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Through Hole
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333040JC02W0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.