MKP385333025JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385333025JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
MKP385
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
160V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.033µF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Length :
10.0076mm
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333025JCA2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.