MKP385333016JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385333016JCA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
110V
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Width :
2.9972mm
Lead Pitch :
7.493mm
1 (Unlimited)
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333016JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.