MKP385333016JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385333016JBM2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
110V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Length :
7.1882mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.5052mm
Capacitance :
0.033µF
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333016JBM2B0 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.