MKP385333016JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385333016JBI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated AC :
110V
Capacitance :
0.033µF
Width :
3.5052mm
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
7.1882mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333016JBI2B0 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.