MKP385333016JBA2B0
Mfr.Part #
MKP385333016JBA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
Voltage - Rated AC :
110V
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
160V
Width :
3.5052mm
Capacitance :
0.033µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Length :
7.1882mm
Package / Case :
Radial
MKP385 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385333016JBA2B0 Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.