MKP385330085JF02W0
Mfr.Part #
MKP385330085JF02W0
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 850VDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
850V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
0.03µF
Voltage - Rated AC :
300V
MKP385 0.03μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385330085JF02W0 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.