MKP385330025JB02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385330025JB02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Package / Case :
Radial
Width :
3.5052mm
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Series :
MKP385
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
0.03µF
Length :
7.1882mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 0.03μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385330025JB02W0 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.