MKP385327125JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385327125JFP2B0
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
17.5006mm
Width :
7.0104mm
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.027μF
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
MKP385 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385327125JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.