MKP385327125JF02W0
Mfr.Part #
MKP385327125JF02W0
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Width :
7.0104mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Capacitance :
0.027μF
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
MKP385 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385327125JF02W0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.