MKP385324125JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385324125JC02Z0
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
7.0104mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Voltage - Rated AC :
450V
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.024µF
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 0.024μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385324125JC02Z0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.