MKP385324025JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385324025JBM2B0
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC RAD
Length :
7.1882mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
160V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.024µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Width :
3.5052mm
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 0.024μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385324025JBM2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.