MKP385322063JC02R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385322063JC02R0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
220V
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
4.0132mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MKP385
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
0.022µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Length :
12.4968mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385322063JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.