MKP385322063JC02H0
Mfr.Part #
MKP385322063JC02H0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Capacitance :
0.022µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385322063JC02H0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.