MKP385322025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385322025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.022µF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
2.9972mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385322025JCA2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.