MKP385322025JC02G0
Mfr.Part #
MKP385322025JC02G0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
2.9972mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.022µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
160V
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385322025JC02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.