MKP385320125JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385320125JFI2B0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.02μF
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
15.0114mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Packaging :
Bulk
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
450V
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320125JFI2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.