MKP385320040JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385320040JCA2B0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
200V
Width :
3.9878mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.02μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320040JCA2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.