MKP385320040JB02W0
Mfr.Part #
MKP385320040JB02W0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
7.1882mm
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitance :
0.02μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Width :
5.9944mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320040JB02W0 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.