MKP385320025JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385320025JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MKP385
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Width :
2.9972mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.02μF
Voltage - Rated AC :
160V
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320025JCA2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.