MKP385320025JB02W0
Mfr.Part #
MKP385320025JB02W0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC RADIAL
Length :
7.1882mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.02μF
Tolerance :
±5%
Width :
3.5052mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320025JB02W0 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.