MKP385320025JB02G0
Mfr.Part #
MKP385320025JB02G0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
0.02μF
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.5052mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
7.1882mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55°C
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385320025JB02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.