MKP385318025JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385318025JBM2B0
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.018μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
3.5052mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
160V
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
7.1882mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Published :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
MKP385 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385318025JBM2B0 Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.