MKP385318025JB02G0
Mfr.Part #
MKP385318025JB02G0
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.018μF
Length :
7.1882mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Width :
3.5052mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP385 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385318025JB02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.