MKP385316125JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385316125JFP2B0
Description
CAP FILM 0.016UF 5% 1.25KVDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.016μF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
Lead Pitch :
15.0114mm
Width :
5.9944mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
MKP385 0.016μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385316125JFP2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.