MKP385315025JBI2B0
Mfr.Part #
MKP385315025JBI2B0
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
7.1882mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
0.015µF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
3.5052mm
Voltage - Rated AC :
160V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385315025JBI2B0 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.