MKP385313125JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385313125JFP2B0
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
0.013µF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Radial
MKP385 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385313125JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.