MKP385313025JBI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385313025JBI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
3.5052mm
Max Operating Temperature :
110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.013µF
Series :
MKP385
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
7.1882mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
MKP385 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385313025JBI2B0 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.