MKP385313025JBA2B0
Mfr.Part #
MKP385313025JBA2B0
Description
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
3.5052mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
7.1882mm
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
0.013µF
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
MKP385 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385313025JBA2B0 Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.