MKP385312025JBA2B0
Mfr.Part #
MKP385312025JBA2B0
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
Length :
7.1882mm
Voltage - Rated AC :
160V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Width :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.012µF
MKP385 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385312025JBA2B0 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.