MKP385311125JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385311125JFP2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.25KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Published :
Capacitance :
0.011µF
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311125JFP2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.