MKP385311125JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385311125JFI2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.011µF
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311125JFI2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.