MKP385311125JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385311125JDM2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.25KVDC RAD
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.011µF
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311125JDM2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.