MKP385311125JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385311125JDA2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.25KVDC RAD
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Capacitance :
0.011µF
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
5.9944mm
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311125JDA2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.