MKP385311100JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385311100JDA2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
0.011µF
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
12.4968mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311100JDA2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.