MKP385311100JD02G0
Mfr.Part #
MKP385311100JD02G0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
350V
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
0.011µF
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311100JD02G0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.