MKP385311025JBA2B0
Mfr.Part #
MKP385311025JBA2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 250VDC RAD
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
7.1882mm
Capacitance :
0.011µF
Published :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311025JBA2B0 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.