MKP385311016JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385311016JBM2B0
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 160VDC RAD
Length :
7.1882mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
110V
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Capacitance :
0.011µF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
MKP385 0.011μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385311016JBM2B0 Overview
Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.